
Vyhlašujeme souboj, do kterého v super formě nastupuje: káva vs. anhydrózní kofein
O kofeinu je všeobecně dobře známo, že pozitivně ovlivňuje fyzickou výkonnost. Sportovci ho s oblibou používají před tréninkem i k podpoře pozornosti a vytrvalosti. Nabízí se ale otázka, jestli je lepší dát si před cvičením espresso nebo spíš polknout kofeinovou tabletu.
Espresso – dostupné, „přírodní“, ale s nestálou dávkou kofeinu
Káva je přirozeným zdrojem kofeinu a také cenných antioxidantů. Jedno průměrné espresso obsahuje zhruba 60-65 mg kofeinu. Tato dávka se liší v závislosti na druhu kávy (arabica, robusta atd.) a samozřejmě na způsobu přípravy nápoje. Nemůžete si proto být jisti, že jste tělu dodali takovou dávku, jak udávají dostupné zdroje.
Anhydrózní kofein – účinný a dobře dávkovatelný
Anhydrózní kofein koupíte ve formě kapslí nebo prášku, půjde o standardizovaný produkt, který umožní velmi přesné dávkování, což má pro sportovce samozřejmě svoje velké výhody. Někteří odborníci se dokonce domnívají, že tato forma kofeinu je z hlediska podpory výkonnosti účinnější než klasická káva.
Souboj na tři kola
- 1. kolo – vytrvalost a síla
Vítěz – anhydrózní kofein, snadno podávate vyšší dávku a tím dosáhnete silnějšího účinku.
- 2. kolo – zvýšení hladiny energie, zlepšení koncentrace
Vítěz – espresso – na tomto poli vám káva určitě postačí a hlavně jsou zde vítané i antioxidanty obsažené v nápoji připraveném z kávových zrn.
- 3. kolo – nežádoucí účinky
Ty samozřejmě hodně závisí na individuální reakci daného organismu. Každopádně bývá espresso lépe snášeno než anhydrózní kofein už kvůli samotné dávce kofeinu. Lidé s citlivějším žaludkem obvykle lépe snáší před tréninkem kávu než kofein v tabletách.
Celkový vítěz
Bude jím z hlediska „nakopnutí“ před tréninkem bezpochyby anhydrózní kofein. Samozřejmě za předpokladu, že ho dobře snášíte.