
Skoncujte s únavou provázející konec zimy
Krátké dny, chladné počasí, vyčerpávající tréninky – víc už toho nepřiměřená únava ani nepotřebuje. Je tu, všudypřítomná, odolávající a taky pěkně protivná. Máme pro vás pár rad, které vám pomohou dodat tělu energii, chuť do života i do cvičení, a to navzdory venkovním teplotám a věčnému šeru.
-
Vyspěte se z toho
Spánek je základním kamenem odpočinku, zajistí regeneraci svalů, rovnováhu hormonů a celkové doplnění sil. Snažte se spát každý den 7-9 hodin v dobře vyvětrané, tmavé místnosti. Hodinu před spaním se nedoporučuje sledovat jakékoliv monitory, protože jejich záření narušuje kvalitu spánku. Tu můžete dále podpořit užíváním hořčíku, zinku a vitaminu B6, případně sáhněte po osvědčených bylinných preparátech (meduňka, máta, kozlík, třezalka atd.).
-
Dodejte tělu kvalitní energii
Strava hraje významnou roli i v terapii nadměrné únavy. Zamyslete se nad tím, jestli se váš jídelníčkem v posledních týdnech nějak radikálně nezměnil. Prověřte, zda konzumujete dostatek kalorií v odpovídajícím poměru makroživin. Důležitý je i pitný režim, který v podzimních a zimních měsících často pokulhává, protože už nemáte takový pocit žízně jako v létě.
-
Pozor na přetrénování, je čas na odpočinek
Náš organismus sice na příchod zimy nereaguje tak výrazně jako je tomu třeba u živočichů, kteří se ukládají k zimnímu spánku, ale i na nás tohle roční období působí. Od nepaměti lidé na podzim více odpočívali, krátký den jim nenabízel možnost pracovat tak dlouho, jako v létě. Naslouchejte proto signálům svého těla a nebojte se trochu zvolnit.
-
Stres pod kontrolou
Zvýšená únava může souviset i s hladinou stresu. Stresový hormon kortizol totiž navozuje stavy vyčerpání a také brzdí svalový růst. Pokud cítíte, že v tomto období čelíte většímu stresu než jindy, zkuste zařadit techniky, které vám pomohou se uvolnit a zrelaxovat. I kulturista může meditovat, zajít si do sauny nebo na masáž. Vhodné jsou dokonce i lekce jógy a věřte, že vás tam určitě přivítají.
-
Vhodné suplementy
S únavou mohou pomoci i některé výživové doplňky, z těch běžně užívaných zejména kreatin, BCAA a EAAs. Vhodné jsou ale i tzv. adaptogeny, které napomáhají organismu čelit stresu. Vyzkoušejte tablety s obsahem ashwagandhy či jiného adaptogenu. Nečekejte účinky za pár hodin či dnů, ale v řádech týdnů už mohou být opravdu znatelné.
-
Přizpůsobte intenzitu i objem tréninku
Jet v tréninku stále na 110 % není reálné možné. A podzim dokáže zabrzdit i skutečného šampiona. Tím spíš pokud jde o závodníka vyčerpaného náročnou soutěžní sezónou. Nejvyšší čas zařadit lehčí tréninky, vyhnout se systematickému přetěžování svalových skupin a nějakou dobu jet spíše udržovací trénink než cvičení, kterým budete trhat rekordy.
-
Nezapomínejte na pobyt venku
Ačkoliv počasí evokuje snahu uložit se v pět odpoledne na gauč, protože za okny už je úplná tma, je to často právě nedostatek čerstvého vzduchu, který má svůj podíl na nepříjemné únavě. Najděte si každý den trochu času, abyste se prošli po venku.
Sami už určitě cítíte, co by se ve vašem každodenním fungování dalo změnit či upravit, abyste se s nadměrnou únavou úspěšně vypořádali. Nenechte se podzimními plískanicemi a nepříjemnou zimou připravit o radost ze života a tréninkové úspěchy.