Petre Měrtl, Vladimír Pajič, Lukáš Topinka a MUDr. Tomáš Brož on-line

Petra Měrtl (trénink, výživa, kondiční a sportovní kulturistika, fitness (nejen) pro ženy)

Narodila jsem se 6.5.1974 a do svých  21 let jsem žila v Jindřichově Hradci. Od svých 15 let jsem toužila soutěžit ve fitness a kvalifikovat se na Olympii. Začala jsem jako instuktorka aerobiku. Ve svých 21 letech jsem se umístila na 2. míste v soutěži Miss Aerobik Česke Republiky a tehdy jsem se zozhodla odejít do USA, po 4 letech jsem se vrátila do Čech s tím, že začnu soutěžit, ale bohužel jsem musela podstoupit operaci ramene, diagnóza byla rakovina kosti, čast klíční kosti acromion zmizel. Podstopila jsem mnoha testům, které bohužel nic neprokázali, a tak jsem musela podstoupit operaci, kde mi byla kost odstavena. Ani na minutu jsem nevěžila, že mám rakovinu i přesto, že doktor byl na 90 % přesvědčen o opaku. Po amputaci kosti mi byla kost nahrazena nějakým novým, ještě nikdy v Evropě nevyzkousenym, drátem. Byla jsem první pacient v Evropě a na světe komu byl drát použit na rameno. Po operaci mi doktor řekl, zž jsem měla velké štěstí, že to nebyla rakovina, ale zápal ramení kosti a že kdybych se dostavila o měsíc později, museli by mi amputovat ruku i s lopatkou. Bylo mi oznámeno, že na soutěžení můžu zapomenut, že už nikdy nebudu schopna zvedat těžké váhy a budu ráda, když budu schopna hýbat s rukou. Já jsem se jen zasmála a doktorovi jsem oznámila, že od svých 15 let sním o tom, že jednou budu soutěžit na profi úrovni a nikdo a nic mi v tom nezabrání. Sama jsem se dala do rehabilitace a za 2 měsíce jsem podstopila svoji první soutěž Grand Prix Nutrend, kde jsem obsadila 6 místo. A to byl moment, kdy jsem si uvědomila, že to je přesně to, po čem jsem vždycky toužila. Během roku jsem se vrátila do USA a domů jsem jezdila pouze soutěžit. Po dvou letech jsem získala Profi kartu a od té doby jsem již absolovovala 30 profí soutěží. Poslední dva roky se držím mezi top 10, pomalu se přibližují k top 5. Vždycky jsem dosáhla všeho, po čem jsem toužila a pevně věřím, že během příštího roku se na Olympii probojuji. Jinak jsem vlastníkem firmy Body by Petra, trénuji klienty, vařím jim, připravuji klienty na soutěže, také dělám spray tanning před soutěží a šíju soutěžní plavky. Někdy mám pocit, že je toho na mě moc, ale na druhou stranu dělám to, co miluji a ruku na srdce, kolik je na světě lidí, kteří můžou říct, že milují svoji práci??? Každá den vstávám ve 4 ráno, kdy absoluvuji moji první kardio hodinu, potom trénují klienty, v 11 nasleduje druhá hodina kardia a odpolední hodinka spánku. Kolem 15.00 hod třetí hodina kardia a trénink klientů a kolem 19:00 hod. trénink. Domů se dostanu kolem 20.30 hod. a než připravím VŠE na další den, do postele se dostanu kolem 23.00 hod. Můj přítel Darrem Charles mi říká, že jsem jako stroj, Superwomen :-). Musím se přiznat, že mám velké štěstí, že trénujeme spolu, protože někdy je toho na mě tolik, že nemám motivaci trénovat.


Vladimír Pajič (trénink, výživa, kondiční a sportovní kulturistika)

Vladimír PajičPo ukončení gymnázia jsem odešel do Prahy, kde jsem absolvoval Trenérskou školu Petra Stacha a už v té době jsem věděl, že se práci trenéra chci věnovat na plný úvazek. Možnost sbírat zkušenosti se mi naskytla hned posléze a dostal jsem příležitost pracovat ve výborném pražském fitcentru Patenidis Fitness. Pražský život ale není pro všechny a já se vrátil na Vysočinu s tím, že priorita bude příprava na moje vlastní závody. V té době jsem zjistil, kolik chyb a nesmyslů dokážete v přípravě udělat, pokud nad sebou nemáte někoho, kdo vám dobrou radou dokáže pomoci až na vrchol. Na závodění jsem na nějakou dobu zanevřel a dál sbíral zkušenosti a vědomosti jako trenér, přičemž jednou z nejlepších motivací byla, ač krátká, práce v Gold´s Gym Brno. Bez vědomostí a zkušeností totiž výsledek na závodech neuděláte a zase naopak platí, že dobrého trenéra nedělá výsledek na vlastních závodech, ale výsledky jeho svěřenců. Mě osobně nebylo přáno vrátit se na soutěžní prkna z důvodu chronického zranění zad a to byl asi poslední stimul pro moje rozhodnutí založit vlastní klub SK Best Fitness a věnovat se vyhledávání a přípravě talentů, což se mi podařilo a hned v první absolvované sezoně jsme jako tým skončili v mládežnickém žebříčku ČR na druhém místě a absolvovali Mistrovství Evropy i světa juniorů.V současné době studuji Trenérskou školu I. třídy při FTVS UK, vedu fitness centrum, kde se jako osobní trenér věnuji „běžným smrtelníkům", kteří mě oslovují se svými problémy s formováním postavy, bolestí zad atd. A připravuji čím dál více závodníků do všech kategorií z celé ČR.


Lukáš Topinka (trénink, výživa, kondiční a sportovní kulturistika)

Narodil jsem se 29.3.1988 v Dačicích. Po 3 rokách se naše rodina odstěhovala do Jihlavy, kde jsem vystudoval základní školu a posléze i střední školu technickou se zaměřením CNC obráběcí stroje. Jelikož jsem sportovní typ, tak jsem vystřídal několik sportovních odvětví. Jako malé dítě jsem začínal s ledním hokejem, který jsem hrál zhruba 3 roky. Další velkou zkušeností bylo judo. Tento sport jsem aktivně provozoval 2 roky. Součástí tréninku byla i fyzická příprava, která mi vyhovovala více, než ta technická. Občas jsem navštěvoval posilovnu a tam se mi tak zalíbilo, že už jsem v posilovně zůstal a začal se věnovat cvičení. Po půl roce pravidelného cvičení jsem se rozhodl vyzkoušet tento sport v závodní podobě a připravil jsem se tak v roce 2006 na první soutěž, kterou jsem vyhrál. Kulturistika mě tak "pohltila", že jsem začal vše dělat se 100% nasazením a obětoval jsem tomuto sportu naprosto vše. Veškerý svůj volný čas jsem věnoval četbě odborných časopisů a knih, díky kterým jsem dokázal pochopit smysl cvičení a reagování  těla na  jinou stravu a různé tréninkové metody. Myslím si, že to byl základ mého dosavadního úspěchu. V roce 2006 jsem pak ještě získal titul absolutního mistra ČR a vícemistra světa juniorů. V roce 2007 jsem obhájil titul absolutního mistra ČR a vybojoval v Rusku titul juniorského mistra Evropy. Rok 2008 byl asi tím nejlepším v celé kariéře, splnil jsem si totiž sen a stal se mistrem světa v klasické kulturistice. Titul mistra světa jsem obhájil i v roce 2009 a zakončil tak juniorskou kategorii šesti zlatými medailemi a jednou stříbrnou.


MUDr. Tomáš Brož (zdravotní potíže spojené se sportovní aktivitou)

MUDr. Tomáš BrožNarodil jsem se dne 16.8.1968 v Hlinsku v Čechách. Základní a střední školu jsem absolvoval v Pardubicích. V letech 1986-1992 jsem studoval na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové. Po promoci v roce 1992 jsem nastoupil na úrazové oddělení Krajské nemocnice v Pardubicích, kde jsem působil do roku 1993. Poté jsem dva roky - tzn. do roku 1995 pracoval na chirurgickém oddělení, pobyt zde jsem završil atestací prvního stupně z chirurgie, kterou jsem vykonal dne 30.11.1995. Následně jsem se vrátil zpět a věnoval se v celém spektru úrazové chirurgii včetně operačního řešení stavů spojených se sportovními aktivitami. Od roku 2001 pracuji na neurochirurgickém oddělení Krajské nemocnice Pardubice. V posledních letech se mimo jiné zvláště zabývám chirurgickým řešením onemocnění páteře a míchy. Dne 17.5.2006 jsem úspěšně složil atestaci z neurochirurgie. Tentýž rok jsem zahájil postgraduální studium na Masarykově Univerzitě Brno externí formou. Mám licenci z oboru chirurgie, neurochirurgie, dále urgentní medicíny. Tu jsem získal vzhledem k tomu, že sloužím již řadu let jako externí lékař na záchranné službě.

Zkušenosti jsem získal nejen stážemi na předních chirurgických pracovištích doma, ale i na stážích v zahraničí a to i díky aktivní znalosti angličtiny. Jsem členem České neurochirurgické společnosti, České spondylochirurgické společnosti, Společnosti pro úrazovou chirurgii, České lékařské společnosti JEP. Ve volných chvílích se dlouhodobě věnuji posilování, a tak mám i četné zkušenosti s úrazovou problematikou plynoucí z této pohybové aktivity. Mimo jiné působím dlouhou dobu jako lékařský dozor na řadě sportovních akcí - např. dostihový sport, plochá dráha, míčové hry. Tímto jsem získal další zkušenosti s diagnostikou a léčbou sportovních úrazů.