Krátké zprávy » Maxx Bench – konec voláním o pomoc při nezvládnutém benchpressu

21.07.2015 | Maxx Bench – konec voláním o pomoc při nezvládnutém benchpressu  »

Inovací ve světě fitness a posilování není nikdy dost. Některé se ukážou jako zbytečné, část odplaví čas na doznívající vlně reklamního odéru do propadliště dějin a zbytek jednoduše stojí za zvážení. Jak to vypadá, bude do poslední jmenované kategorie možná patřit i Maxx Bench.

Nadšenci tohoto projektu si vybrali do hledáčku jeden z nejtěžších základních cviků - benchpress. Jeho provedení s často limitními váhami se jen těžko obejde bez potřebné dopomoci. A když nikdo není po ruce, může jednoduše hrozit to, že činka svého vyzyvatele přišpendlí k lavičce a vydá napospas dobré vůli ostatních návštěvníků posilovny. Ačkoliv se při selhání dá i s relativně těžkou činkou nějakým způsobem ještě vypořádat, neobejde se to bez nepříjemného rolování osy činky přes hrudník a zaťaté břišní svaly či dalších krkolomných variací. S inovovanou lavicí Maxx Bench by něco takového nemělo přijít v úvahu, takže lze klidně bojovat s maximálními váhami do selhání bez přítomnosti jediného pomocníka. A co k tomu stačí? Poměrně jednoduchý mechanismus a pojistná páčka, ovládaná jednoduše nohou.

Variantou v tomto ohledu sice může být použití Smithova přístroje, zde se však již nejedná o čistou biomechanickou dráhu pohybu, nehledě na to, že někdy nelze již udělat ani částečné opakování a dopravit vodící osu do nejbližší volné pozice. Svoji roli hrají v podobném případě i zarážky v silovém stojanu, nicméně exaktní nastavení se může ukázat rovněž jako složité, neboť osa činky bude jen těžko zastavena zarážkami v bodě ideálního maximálního protažení prsních svalů se současnou garancí toho, že činka cvičence nepříjemně nepřimáčkne, pokud nebude schopen vyprodukovat další opakování.

Jak vše funguje, si nejlépe prohlédnete na následujícím videu. Ve chvíli psaní tohoto článku je sériová výroba teprve ve svých začátcích, projekt původně odstartoval v rámci tzv. fundraisingu. Jak vše dopadne a zda se někdy lavice s tímto systémem objeví třeba zrovna ve vašem fitcentru je otázkou, nicméně jedno je jasné. I osamocený jednotlivec by si v liduprázdné posilovně mohl naložit na benchpress limitní váhu a pustit se s ní i do těch nejtěžších a nejnamáhavějších sérií.