Krátké zprávy » Nový film Fair Play běží naplno a téměř neztrácí dech.

10.03.2014 | Nový film Fair Play běží naplno a téměř neztrácí dech.  »

Text: Karel Šedivý
Použité stránky: csfd.cz, totalfilm.cz


Špička jehly se zaleskne v protisvětle, palec zatlačí na píst a z ocelového hrotu vytryskne proud průhledné tekutiny. Téma dopingu ve sportu, zasazené do osmdesátých let socialistického Československa a prožívané především prostřednictvím mladé sprinterky Anny, dokázala zpracovat režisérka Andrea Sedláčková do divácky zajímavého filmu Fair Play, který měl v českých kinech premiéru 6. března.

Doping jako takový ve sportu vždycky byl, je a bude a nevyhýbá se žádné době ani politickému zřízení. Nicméně uvedený snímek se jako celek netočí pouze kolem zakázané Stromby, ale rozebíhá svoji dějovou linii postupně na dvou tratích. Ta jedna sleduje výkonnostní vzestupy i pády nadějné svěřenkyně důsledného trenéra, který částečně i pod tlakem okolností uskutečňuje rozhodnutí ovlivňující sprinterskou i osobní budoucnost Anny. Na tu však nemá vliv jen on a tak druhá trať běží paralelně a přibližuje Anninu matku, kdysi nadějnou tenistku, která kvůli emigraci manžela a protisocialistickým názorům musela ve svém mládí ukončit sportovní kariéru a jenž do úspěchů dcery na tartanovém oválu vkládá nemalé ambice, ovlivněné vlastní minulostí. Její názory i konkrétní činy však nakonec v důsledku okolností kolidují s představami režimu a přinášejí represivní odvetu, která se pro Anninu mladou duši stává až příliš osobní a tím pádem nesnesitelnou.

Film tak získává hned dva zajímavé rozměry a prostřednictvím řady dalších vzájemně provázaných postav nejen evokuje otázky související s etikou a zdravím vrcholového sportovce, ale ve svém důsledku připomíná i to, že svoboda je pro každou lidskou bytost tím nejpodstatnějším, co ke šťastnému a plnohodnotnému životu potřebuje.

Trailer k filmu Fair Play