Tomáš Podlipný - rozhovor

Tomáš Podlipný - rozhovor

Petr Prieložný pro vás připravil rozhovor s mistrem světa, dvojnásobným vicemistrem Evropy GPC a dvojnásobným mistrem republiky Tomášem Podlipným.

Rozhovory | 03.09.2008 | Michal Rudzinskyj

Autor článku: Petr Prieložný


Petr Prieložný pro vás připravil rozhovor s mistrem světa, dvojnásobným vicemistrem Evropy GPC a dvojnásobným mistrem republiky Tomášem Podlipným.

 

Zdravím tě Tome, můžeš čtenářům říci nějaké tvé základní údaje? (věk, výška, váha)
Je mi 31 let, měřím 180 cm a současná váha se pohybuje mezi 130-135 kg.

Mohl bys vypsat své dosavadní úspěchy?
- Mistr světa GPC do 125 kg,
- 2x vicemistr Evropy GPC do 140 kg,
- 2x mistr republiky,
- držitel absolutního národního rekordu v silovém trojboji výkonem 1052,5 kg

Jak je vidět, je jich mnoho, kterého výsledku si vážíš ze všeho nejvíce a proč?
Nevím, kterého výkonu si cením nejvíc. Ty největší výkony pevně věřím ještě přijdou.

Připravuješ se nyní na nějakou soutěž?
Jelikož za současného stavu věcí nechci závodit v GPC a bohužel i licence dalších federací, v kterých by bylo možno závodit, má zakoupeny prezident GPC Daniel Dvořák, je to tak, že buď můžu závodit pod ním a kousat věci, které se mi nelíbí, nebo jít do IPF. Viceprezident GPC Martin Košnar zakoupení prakticky všech reálně použitelných licencí nazval vynikající strategií, ale já nejsem člověk, který se rád podvoluje. Zkouším se tedy připravovat na strongmany a případně rozjet vlastní raw závody (tedy bez dresů). Nevýhoda, která pramení z toho, že nemůžu závody zaštítit žádnou použitelnou mezinárodní federací, je ale i obrovskou výhodou. Nejsem ničím vázán a tak mohu zkusit najít nějaké nejoptimálnější řešení, aby závody byly zajímavé jak pro diváky, tak pro závodníky a i pro sponzory.

Jaké máš plány do budoucna? V čem si myslíš, že máš ještě rezervu a místo pro zlepšení?
Plány do budoucna závisí od toho, jestli se povede rozjet nějaké raw závody. Podle názorů některých závodníků z GPC je to šaškárna, ale kritici raw trojboje mnohdy nedosahují v dresech výkonů, jakých já dosahuji bez dresů, takže sami posuďte, co je šaškárna. Mým cílem je udělat výsledek 950 kg v trojboji jen s použitím pásku. Není to nereálné. Na sranda závodech na konci srpna jsem jen s páskem udělal 885 kg s tím, že jsem od každé disciplíny dal jen dva pokusy a na všem byla rezerva.

Jak se stavíš k otázce ohledně výživy? Jsi detailista, který si váží každý gram bílkoviny, nebo prostě jedeš podle instinktu?
Co se týče výživy, snažím se jíst hodně bílkovin a sacharidů a nepřehánět to s tuky. Detailista ale nejsem.

V čem nacházíš po tolika letech stále motivaci?
Cvičení mě prostě baví. Vlastně trénink mě baví víc, než závody. Motivací je pro mě být stále lepší.

Slyšel jsem, že se poslední dobou také zaměřuješ na strongmanský trénink. Kdy tě v tomto odvětví budeme moci spatřit?
Rád bych se představil v listopadu v Brně, ale nechci nic slibovat. Chci nastoupit tak připraven, aby to nebyla ostuda. Zatím trénuji jen s pneumatikou, s jedním schodem síly, 260 kg kamenem a dvěma 110 kg kuframa. Třeba disciplína koule mi vůbec nejdou. Zkoušel jsem ji 2x u Martina Štefla a zatím moc nevím, jak na ně. Potřebuji dokompletovat vybavení a vypilovat techniku.

Vím, že sis zařídil menší posilovnu v centru Prahy, je také pro veřejnost? Mohou tě zájemci kontaktovat emailem?
Posilovna je na Žvahově a vyloženě pro veřejnost není. Zájemci o extrémní trénink a silový trojboj, klidně i úplní začátečníci se však na mě můžou obrátit a rád je tam vezmu. Mým přáním je silové sporty trochu více zpopularizovat. Posilovna je menší, ale vybavení máme na opravdu špičkové úrovni a je tam obrovský dvůr pro trénink strongmanských disciplin. Jezdí k nám trénovat kluci z Brna, jihu Čech a i dalších koutů republiky. Posilovnu jsme otevřeli s Kubou Smejkalem, ale lví podíl na jejím chodu má Honza Vojtěchovský.

Tome, také vím, že bys rád zorganizoval soutěž v mrtvém tahu. Víš už nějaké bližší informace nebo poté bude na tuto soutěž nějaká propozice?
Soutěž v mrtvém tahu by měla být první ze série raw powerlifting soutěží, které mám do budoucna v plánu zorganizovat. Mrtvý tah je na organizaci nejméně náročný a měla by to být taková zkouška. Bližsí informace zatím nemám. Ale již teď je jasné, že budou finanční prémie pro závodníky, chtěl bych oslovit i vzpěrače a strongmany a samozřejmě nejvíc powerliftery, kteří ale budou muset zahodit své ego a smířit se s tím, že nebudou mít žádný dres, který jim přidá drahocená kila. Pevně věřím, že se jich najde dost. A samozřejmě všichni siláci, kteří v posilovnách po celé ČR zvedají činky, ale doposud nebyli na závodech třeba proto, že nemají dresy, jsou srdečně vítáni.

Máš nějaké sponzory?
Generální sponzor našeho týmu je pan Bubník z XXtreme nutrition. Dále bych chtěl poděkovat svému kamarádovi Honzovi Pfeiferovi, který má zastoupení pro Ben Lee a dostávám od něj oblečení a v neposlední řadě Petrovi Štěpánkovi ze Štěpánek Auto, který mi pomohl v začátcích mé sportovní kariery a i nyní mi vychází vstříc a pomůže mi i s organizací raw powerlifting závodů, jejichž myšlenka se mu líbí. Se závody mi přislíbil pomoc i můj dlouholetý blízký kamarád, podnikatel v oblasti sběrných surovin, Michal Adamec. Každého sponzora, nebo člověka, který je ochoten v oblasti silových sportů jakkoliv pomoci, si velice vážím, zvláště proto, že trojboj není sportem s velkou sledovaností.

Tome, děkuji ti za rozhovor a přeji mnoho sportovních úspěchů!

Také děkuji.

 
 
Přidej na Facebook Přidej na Linkuj Přidej na Vybrali.sme Přidej na Jagg

Verze pro tisk