Julia Kosturová - neskutečná ženská síla!

Julia Kosturová - neskutečná ženská síla!

Dnes vám přinášíme rozhovor s více než úspěšnou slovenskou závodnicí v silovém trojboji a tlaku na lavičce - Julkou Kosturovou.

Rozhovory | 01.09.2010 | Michal Rudzinskyj

Otázky pokládal: Tomáš Kalenský


Julka se svým výkonem 582,5 kg při tělesné váze necelých 70 kg (938,99 reshel bodů) stala nejlepším československým závodníkem OPEN asociací v letošní sezóně. Tato dvacetiletá skromná dívka je několikanásobnou Mistryní Evropy i světa, v profesionální asociaci GPC drží 13 světových rekordů! Jak je vidno, Julka do kapsy hravě strčí spoustu silných pánů s trojbojem přes 1000 kg. Julku jsem pro vás krátce vyzpovídal.
Ahoj Julko, můžeš se nám krátce představit?

Ahoj, jmenuji se Julia Kosturová. Jsem studentkou psychologie, a přitom se mi zatím daří věnovat se již šestou sezónu závodění v silovém trojboji a tlaku na lavici.

Jaké jsou tvé nejvyšší výkony, jak soutěžní, tak tréninkové?

Moje tréninkové výkony se moc nevzdalují těm soutěžním. V dřepu mám soutěžně zvládnutých 252,5 kg, zatímco tréninkově asi jen 230 kg po dvou opakováních. V tréninku ale nikdy maximální váhy v dřepu ani mrtvole nezkouším. V benchpressu je mým osobním rekordem 155 kg, které mám soutěžně uznané. Tréninkově mám ale například zatlačeno 170x2 na 3 cm board. A v mrtvole - mojí nejméně oblíbené disciplíně - mám uznaných 190 kg, ale na tréninku jsem nikdy nešla více než 180 kg.

Co považuješ za největší úspěch ve tvé sportovní kariéře?

Považovat něco za úspěch? To je pro mě vždy chvilkové. Je mnoho sportovních ocenění, či už sportovec města nebo kraje, nebo ocenění v SAST. Ale také tituly vícenásobné mistryně světa a Evropy ve federacích IPF, WPC a GPC, a třeba rekordy v kategoriích do 60, 67,5 a 75 kg. Všeho si cením, ale nejvíce mě těší asi to, že jsem si potěžkala na zádech víc jak čtvrt tuny!

Můžeš nám prozradit, jaký výkon plánuješ na zářijovém Mistrovství světa?

Na závody v Praze jsem se připravovala velmi narychlo, po několikaměsíční pauze od tréninku nohou, tudíž netuším, co můžu od závodů čekat. Vložila jsem do tréninků maximum, tak doufám, že se mi podaří útočit na stejné výkony jako na MSR. Pokud se jim alespoň přiblížím, budu spokojená.

Jak jsi se k tomuto, pro ženy ne až tolik typickému, sportu dostala?

K trojboji jsem se dostala ve 14 letech, když jsem zkrátka chtěla zhubnout. Začala jsem s redukčním kurzem a potom se to nějako zvrtlo na trojboj. Velmi mě bavilo cvičit s činkami, a to jsem ještě netušila, že takové cviky patří do silového trojboje.

Podporují tě tví blízcí v této činnosti?

Samozřejmě že bez podpory by to nešlo, trojboj je finančně náročný a nevýdělečný sport. Nebýt trpělivosti a štědrosti mých rodičů, určitě bych toho nemohla tolik procestovat a používat kompletní vybavení a samozřejmě také doplňky výživy. Je velice komplikované hradit veškeré výdaje ze svých peněz. A přítel pomáhá samozřejmě také, i morálně, ale co je nejdůležitější - hodně zejména na tréninku (smích).

Provozovala jsi před trojbojem i nějaký jiný sport?

Jediné sporty, ke kterým mám vztah, jsou sporty individuální. Nikdy mě moc nebraly kolektivní sporty. Dobré výsledky jsem měla v plavání, sprintech a skocích. Co se ale týká vytrvalosti, jsem na tom velice velice bídně (smích).

Přiblížíš nám, jaké doplňky stravy používáš?

Mimo sezónu užívám doplňky pouze sporadicky. Když už se cíleně připravuji na nějaké závody, jako například teď, snažím se být důslednější. Jsem ale zastánkyní názoru, že žádné doplňky nenahradí kvalitní stravu. Proto přijímám velmi mnoho bílkovin z libového masa, vajec, ryb, tvarohu atd. Co se týče doplňků, pravidelně užívám proteinový prášek, BCAA, před tréninkem také Kre-Alkalyn a L-Arginine. V nejnáročnějším období zařazuji Glutamin, který mi pomáhá asi nejvíc.

A co trénink, jaký je tvůj tréninkový plán?

Trénuji víceméně pořád stejně, a to 4-5x do týdne. Pondělí a pátek - vršek, úterý a sobota - nohy, středa - záda a ramena. Trénink mi trenér neustále nějak upravuje, řídíme se pocitem a reakcemi těla na trénink.

Trojboj je náročný sport, jak nejraději relaxuješ? Máš nějaké další koníčky?

tak samozřejmě že je náročný, už jsem se párkrát sama sebe ptala, proč se tolik mučím s těmi činkami, že jsem z toho jen unavená a mám zničené tělo od dresů. Ale je to jako droga. Během školy stále pobíhám mezi posilovnou a školou. I díky tomu času na koníčky není tolik, ale ráda relaxuji v sauně,u bazénu, při posezení s přáteli nebo třeba u dobré knížky.

Máš nějaké motto, kterým se řídíš?

Mott mám určitě více, ale co se trojboje týká, tak asi jen: „Netlačit na pilu, ani nebýt netrpělivý. Co má přijít, přijde. Kdo si počká, ten se dočká.“ (smích)


Já ti děkuji za rozhovor a přeji hodně štěstí nejen na blížícím se Mistrovství světa.

 
 
Přidej na Facebook Přidej na Linkuj Přidej na Vybrali.sme Přidej na Jagg

Verze pro tisk