Redakce

  • Sídlo redakce

Radakce svetkulturistiky.cz
Masarykovo nám. 1484
530 02  Pardubice

IČO: 11134488
DIČ: CZ5406101129

  • Šéfredaktor

Michal Rudzinskyj
rudzinskyjm@svetkulturistiky.cz

  • Redaktoři


Téma: rozhovory se závodníky IFBB, reportáže, články
Matěj Ryšavý

Narodil jsem 20. února roku 1990 ve městě perníku zaslíbeném jménem Pardubice. Již odmalička jsem byl sportovně založený a vyzkoušel jsem závodně řadu sportů. V 6 letech jsem začal s fotbalem, po dvou letech jsem kariéru fotbalisty vyměnil za kimono a začal jsem provozovat bojový sport karate. Moje nadšení pro bojové sporty ale netrvalo dlouho a já postupnými krůčky přešel k mým počátkům vztahu k činkám. Začal jsem závodně dělat vzpírání, avšak po dvouleté pauze zaviněné zdravotními potížemi, jsem se k tomuto sportu již nikdy nevrátil. V 15 letech jsem se pokusil opět nastartovat dráhu fotbalisty, což se mi z části podařilo a u fotbalu jsem zůstal dalších 7 let. Ve dvaceti jsem začal chodit do posilovny pravidelně a postupe času jsem přidával řád tréninkům i mé stravě a jak svaly rostly a posilování jsem naprosto propadnul, rozhodl jsem se pro kulturistiku, které nyní podřizuji téměř celý můj volný čas. Tento sport jsem si naprosto zamiloval a hodlám u něj vydržet jak dlouho to jen půjde. V roce 2013 jsem se zúčastnil svých prvních závodů. Stal jsem se druhým vicemistrem Čech v kategorii juniorů do 77 kg a následně jsem skončil šestý na MČR v kategorii juniorů do 70 kg o týden později. Nyní se připravuji na přechod mezi muži a věřím, že to bude stát za to. Budu chtít atakovat soutěžní váhu 75 kg, tím pádem i tuto kategorii.

Moje motto: I cesta může být cíl.


Téma: výživa a suplementace, trénink, světová kulturistika a fitness
Karel Šedivý

O posilování jsem se začal zajímat v roce 1985 a ani na chvíli jsem neváhal, že jdu po správné cestě. Zkoušel jsem nejrůznější tréninky, různé dietní manipulace, učil se z chyb. V tom je kulturistika nenapodobitelná – nikdy vás nenechá dlouho v klidu, mění vaše názory za pochodu a pokaždé vám dokáže ukázat jinou tvář. V roce 1997 jsem u Petra Stacha, našeho vynikajícího odborníka a praktika, absolvoval trenérský kurz a získal kvalifikaci trenéra II. třídy. Ve stejném roce jsem se pak přihlásil k dálkovému studiu Trenérské školy se specializací kulturistika na Fakultě tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze, které jsem řádně dokončil a v roce 2001 tak získal příslušné trenérské vzdělání

Již v průběhu studia jsem začal spolupracovat se Světem kulturistiky, kde mi také vyšly moje první články. Občasnému psaní jsem se pak věnoval několik dalších let, ve stejnojmenném vydavatelství jsem také některé ze svých myšlenek přenesl do čtyř vydaných publikací. V poslední době se věnuji především příspěvkům pro internetový portál Světa kulturistiky, do kterého přispívám jak vlastními příspěvky, tak především překlady anglických článků zaměřených na kulturistiku a fitness.

V roce 1998 jsem si svůj sportovní obzor rozšířil o trénink karate (Shotokan a Kyokushin), kterému jsem se věnoval 14 let. Nepravidelně provozuji i sezónní sporty, jakými jsou třeba plavání, jízda na kole, lyžování či obyčejné procházky v přírodě, rád si ale i odpočinu, třeba u dobrého filmu. Zajímám se i o trendy a novinky ve stravování a v alternativní medicíně (homeopatie, fytofarmakologie, akupunktura a další), volný čas trávím s rodinou a se svými přáteli.


Editace videa
Petr Holman

Původním povoláním je novinář. Působil většinou na vedoucích místech v několika významných médiích, např. Československém, později Českém rozhlase, Rádiu Alfa, TV Nova a jinde. Zkušenosti rozhlasového moderátora mnohokrát zužitkoval jako moderátor několika desítek soutěží v kulturistice a fitness, včetně mistrovství světa v Praze a o těchto sportech píše také do odborných časopisů, jako např. Svět kulturistiky, kde mu byla publikována i řada fotografií.

„Úžasné je, že každý kulturista, byť i kondiční, je vlastně sám sobě sochařem. Činky jsou jako dláto v sochařově ruce. Baví mě sledovat a zachycovat tyto proměny“, říká Petr Holman.

V posledních několika letech se intenzivně  věnuje také videoprodukci. Fotografie a videa publikuje zejména na svém vlastním internetovém serveru CzechYoungMuscle.com. Spolupracuje s několika televizními produkčními společnostmi. Měl i několik výstav, např. společně s fotografem Jiřím Rillem, či výtvarníkem Josefem Vokráčkou. V jeho fotografické tvorbě  najdete ovšem i portréty a v posledních letech také snímky zachycující atmosféru české klubové taneční scény. Ani to není náhoda. Hudba, především styly trance a progressive, a dýdžejing totiž patří k Petrovu životu stejně neodmyslitelně jako fotoaparát nebo kamera.