Cesta do pekel

Cesta do pekel

Detektivové ÚOOZ ve spolupráci s kolegy z NPC obvinili jedenáctičlennou organizovanou skupinu osob, která svou činností pošpinila renomé tuzemské i zahraniční kulturistiky. 

Doping | 26.07.2011 | Michal Rudzinskyj

Zdroj: policie.cz
Foto: antidoping.cz


Detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu SKPV ve spolupráci s kolegy z Národní protidrogové centrály v minulých dnech završili několikaměsíční práci. Trestné činnosti, která byla pod krycím názvem „BERRY“ v hledáčku detektivů již od loňského roku, se měla dopouštět jedenáctičlenná organizovaná skupina (8 občanů ČR a 3 občané SR) jak v ČR a na Slovensku, tak i na území dalších států EU.

Skupina jedenácti osob, ve věku od jednatřiceti do dvaapadesáti let, měla podle obvinění vyrábět ve své malé tajné továrničce padělky látek s anabolickým nebo hormonálním účinkem a tyto látky v podobě tablet či ampulí dále distribuovat. Továrna byla ukryta u organizátora tohoto nelegálního obchodu na Zlínsku. Její vybavení obsahovalo stroje na výrobu tablet, míchání směsí, stroje na plnění lékovek, stroje na plnění ampulí i blistrování.

Výrobní prostředky si hlava skupiny dobře střežila. Do domu byl povolen vstup jen vyvoleným a případným nezvaným hostům bránilo ve vstupu elektronické zabezpečovací zařízení. Další pronajaté prostory využívala tato skupina v nedalekém areálu bývalého zemědělského družstva. Padělky různých přípravků chráněných ochrannou známkou měly poté dnes již obviněné osoby uvádět do oběhu v napodobených lékovkách a v napodobeninách původních krabiček vybavených kopiemi příbalových letáků, které opatřily ochrannou známkou držitele oprávnění. Tyto „léky“ slibovaly uživatelům splnění jejich očekávání, ať už v silových sportech či v sexuální oblasti.

Na základě předem dohodnuté dělby práce měli členové skupiny, většinou bývalí sportovci – kulturisté, trenéři fitness a organizátoři závodů v této oblastirozprodávat padělky na území České republiky prostřednictvím sítě přímých odběratelů a dalších distributorů. Na území dalších států EU fungovala další koordinovaná výrobní i distribuční síť.

Odběrateli těchto produktů byli většinou také sportovci. Ti, kteří toužili po rychlém získání či vyrýsování již nabyté svalové hmoty. Jednalo se většinou o kulturisty, návštěvníky fitness center. A byli to právě nelegální výrobci padělků, kteří nejen svým svěřencům sestavovali kombinace tréninkových dávek a kouzelné koktejly různých zaručených přípravků v podobě pilulek i injekcí. K těmto látkám ještě svým svěřencům dávali patřičná doporučení na téma, kdy brát, kdy vysadit a jak to udělat, aby tyto látky nebyly zjištěny v jejich organizmu při dopingových kontrolách během závodů.

Vyrobené látky ovšem nekončily jen u sportovců. Byly nabízeny a distribuovány nejen zdravým lidem, ale i těm, kteří trpěli konkrétními zdravotními problémy (poškozená játra, ledviny, poruchy erekce). A to bez předem stanovené odborné diagnózy.

Po nashromáždění dostatečného množství důkazního materiálu detektivové nelegální činnost skupiny ukončili. V červnu letošního roku, ve  spolupráci se Zásahovou jednotkou Východočeského kraje, zadrželi všechny členy skupiny.

Deset mužů a jedna žena byli obviněni z:

  • výroba a jiné nakládání s látkami s hormonálním účinkem
  • porušení práv k ochranné známce a jiným označením
  • neoprávněné podnikání
  • nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy

Při následných domovních prohlídkách a prohlídkách jiných prostor bylo zajištěno značné množství padělků látek s anabolickým či jiným hormonálním účinkem. Jednalo se řádově o statisíce různých tablet (jen modrých tabletek pro muže bylo zajištěno 24 kg), ale také o výrobní zařízení sloužící k vlastní výrobě padělků. Zajištěna byla i finanční hotovost v celkové výši půl miliónu korun.

Při domovních prohlídkách, které v souvislosti s tímto případem proběhly na Slovensku, byly nalezeny padělky preparátů a písemné materiály dokládající „klientelu odběratelů“ v EU. I když výroba těchto preparátů není na Slovensku trestná, výrobci si byli vědomi toho, že v zemích, kam výrobky dodávali, je distribuce a držení těchto látek trestné. Z těchto důvodů tyto látky deklarovali jako elektrosoučástky či reklamní předměty.

Soudce uvalil vyšetřovací vazbu na tři obviněné osoby, ostatní jsou trestně stíhány na svobodě. V případě prokázání viny hrozí obviněným podle konkrétního podílu na trestné činnosti tresty odnětí svobody od pěti do dvanácti let.   

 
 
Přidej na Facebook Přidej na Linkuj Přidej na Vybrali.sme Přidej na Jagg

Verze pro tisk