Síla skrytá v kreatinu

Síla skrytá v kreatinu

Nejnovější výzkumy týkající se nejpoužívanějšího kulturistického suplementu k budování síly a hmoty.

Suplementace | 03.08.2010 | Michal Rudzinskyj

Zdroj: speciál časopisu Svět kulturistiky: VÝŽIVA


Žádný výkonnost podpurující suplement nebyl podroben tak detailnímu zkoumání jako kreatin. Proto dnes můžeme s určitostí konstatovat, v čem kulturistům dokáže či nedokáže pomoci.

Průměrný 70kg člověk má v těle asi 120-140 gramů kreatinu, denně ztrácí močí asi 2 gramy.

Žádný jiný kulturistický suplement nebyl do dnešního dne tak prozkoumaný jako kreatin monohydrát. A na žádný jiný nepěla vědecká komunita takové chvalozpěvy. Ve skutečnosti existuje více studií, které potvrzují účinnost a bezpečnost kreatinu, než všech ostatních studií týkajících se dalších suplementů.

Ačkoliv se kreatin dostal na komerční trh v Severní Americe až v devadesátých letech minulého století, jeho ergogenní potenciál byl studovaný již od počátku století devatenáctého, kdy francouzský vědec jménem Chevreul objevil novou složku kosterních svalů, která dostala název kreatin. Pojmenoval ji podle zdroje, ze kterého byla izolována, kreas (řecky maso). Německý vědec von Liebig potvrdil, že je kreatin přítomen v mase a hypoteticky upozornil na spojení mezi kreatinem a svalovou výkonností. Až o půl století později začali vědci získávat kreatin z masa a zkoumat jeho účinky podporující výkonnost.

Prošli jsme tunu zdrojů informací až k nejnovějším výzkumům, sledovali kreatin v celé řadě jeho forem a nyní vám přinášíme utříděné shrnutí týkající se kreatinové suplementace. Těšit se můžete i na informace týkající se načasování a dávkování ve vztahu k účinkům, které následně můžete očekávat.

  • Krátkodobé a dlouhodobé účinky

Účinky kreatinu se nejlépe sledují na jednotlivých svalových vláknech. Bylo provedeno mnoho studií, které prokazují, že kreatin začíná působit relativně brzy po zahájení suplementace. Podporuje schopnost vysoce energetického fosfátu prostupovat mezi mitochondriemi a myosinem, čímž je vytvářena tenze. Dochází tedy k výraznému nárůstu síly již průběhu několika týdnů od začátku užívání.

Užívání kreatinurychle navyšuje fosfokreatinové rezervy ve skeletálních svalech, čímž je podpořena rychlá fosforylace ADP na ATP při opakovaných silných kontrakcích během krátké doby (méně než 10 sekund). Tento efekt vede k dramatickému nárůstu síly i při kratších odpočinkových periodách. Navíc fosforylace ADP je závislá na fosfokreatinu a stimuluje fosfofruktokinázu (enzym ovlivňující glykolýzu), takže dochází k pozitivnímu ovlivnění glykolýzy a k vyšší produkci ATP (energie). Tento efekt má přímý vliv na sílu, kterou vyvíjíte po dobu od 10 sekund od více než dvou minut.

Lékařské studie ukazují, že je kreatin bezpečný a dobře tolerovaný i při dlouhodobém užívání. Existuje také bezpočet studií, jež ilustrují vliv kreatinové suplementace na svalovou hypertrofii a proteosyntézu. Mechanismus vlivu kreatinu na svalovou hmotu je založený na schopnosti vytvářet osmotický spád, kdy je voda tlačena do svalových buněk (buněčná volumizace), což považujeme za anabolický stimul. Navíc se nedávno objevily důkazy, že suplementace kreatinem zvyšuje hladinu inzulínového růstového faktoru (IGF-1), což je další jasná cesta k nárůstu svalové hmoty.

Více se dočtete ve speciálu Výživa, který je v prodeji od 22.7.2010.

 
 
Přidej na Facebook Přidej na Linkuj Přidej na Vybrali.sme Přidej na Jagg

Verze pro tisk