Soumrak nad trhem s doplňky výživy v USA?

Soumrak nad trhem s doplňky výživy v USA?

Pokud se dnes někdo ve Spojených státech amerických rozhodne koupit si doplněk výživy, může tak učinit zcela svobodně a bez jakéhokoliv omezení.

Suplementace | 03.03.2010 | Michal Rudzinskyj

Použité stránky: saveoursupplements.org, flexonline.com
Připravil: Karel Šedivý


K dostání tak má celou myslitelnou paletu nejrůznějších potravinových doplňků, výrobků určených k redukci nadváhy, nejrůznějších vitamínových a jiných preparátů sportovní výživu nevyjímaje. Zdánlivě naprosto běžné a normální. Vše se ovšem může změnit a to tehdy, pokud by v platnost vstoupil zákon, který by v této oblasti stanovil určité restrikce a nařízení. S touto jistě znepokojivou zprávou přišel před několika dny například server flexonline.com, přidávají se však i další a informace se tak objevila například i na stránkách IFBBPRO.com nebo bodybuilding.com.  O co tedy konkrétně jde?

3. února 2010 předložili senátoři John McCain a Byron Dorgan návrh zákona, na základě kterého by mělo dojít k určité regulaci na trhu s doplňky výživy ve Spojených státech amerických. Účelem tohoto opatření by měla být snaha docílit toho, aby byly doplňky výživy „bezpečnější“. Ironií ovšem je, že doplňky výživy jsou na rozdíl od volně prodejných léků nebo léků na předpis mnohem bezpečnější.

Skutečným účelem předloženého zákona je tak omezení přístupu k některým doplňkům výživy. Vláda v USA by tak potencionálním zákazníkům stanovila, které výrobky si mohou koupit a které nikoliv. Existuje velká pravděpodobnost, že pokud by tento návrh zákona skutečně vstoupil v platnost, pak by se mnoho suplementů, které se dnes běžně užívají, stalo ilegálními. To se týká veškerých suplementů, včetně vitamínů, minerálních látek, léčivých rostlin a sportovních a stravních doplňků.

Za celou věcí by měly stát velké sportovní svazy, zvláště pak baseballová liga, která v minulých letech čelila velkým steroidovým skandálům. Protože zde panovaly obavy z toho, že by Kongres inicioval skutečné a důsledné testy na steroidy, vybraly si tyto svazy jako obětního beránka právě suplementový průmysl. Pokud by totiž byl jejich hráč pozitivně testován na přítomnost steroidů, mělo by to v lidech vyvolat podezření, že za celou věcí stojí kontaminovaný suplement.

Všichni profesionální i rekreační sportovci jsou tak vyzýváni, aby na stránkách www.saveoursupplements.org vyjádřili svůj nesouhlas. Téma samotné samozřejmě vyvolalo i bouřlivé diskuze a některé z příspěvků uveřejněných na flexonline.com vám přináším níže.

Justin Williams: „Co si k čertu tihle lidé myslí, že jsou zač? Zakazovat suplementy? A co bude příště, to postaví mimo zákon posilovny a stroje na cvičení? Bezva! Jak skvělá a svobodná je ta naše země, ve které žijeme. Suplementy jsou tedy nebezpečné, ale alkohol není? Už se nemůžu dočkat chvíle, až se dozvím, že se někdo zabil v autě kvůli tomu, že užíval příliš mnoho kreatinu.“

Rene: „Lidi, v téhle zemi jsme pouze v menšině. Každý jen kouká na televizi, tloustne, kouří cigarety anebo si škodí jiným způsobem. Za poslední roky tihle lidé ztratili už hodně občanské svobody a je jim to fuk, protože jejich mozky jsou otupělý koukáním na televizi, pojídáním sladkostí a užíváním léků. Takže když uslyší, že jsou některé suplementy zakázané, vadit jim to nebude. Oni jsou nemocní už teď, nenávidí cvičení a vše, co s tím souvisí. Milují jen ten svůj gauč, cigarety, léky…“

Paulo: „Žiju v Brazílii a platí zde podobné nařízení. Nemůžeme si tak už nadále kupovat všechny suplementy kromě takových, které jsou povolené. Vybrat si proto můžeme jen z několika možností a k dispozici máme jen to nejzákladnější. Abyste měli představu, tak kreatin je zde například zakázaný od roku 2005.“

Steve B.: „Čistotu suplementů by měla mít na starosti FDA (Americký Úřad pro kontrolu potravin a léků). Suplementové společnosti v reklamách tvrdí, že jsou jejich výrobky funkční, což není pravda a vede to k matení zákazníků. Věřím tomu, že některé z nich jsou skutečně efektivní a proto v těchto případech není zapotřebí potvrzovat jejich účinnost. Spousta suplementových společností však byla potrestána kvůli tomu, že výrobek neobsahoval to, co bylo deklarováno na obalu. Návrh zákona jsem nečetl, takže nevím, zda se vyslovit pro nebo proti. Mimochodem FDA dovoluje kouřit cigarety, ačkoliv o jejich škodlivosti všichni dobře víme.“

Jaký bude tedy další vývoj, na to si budeme muset počkat. Je také otázkou, zda miliardové tržby, které trh se suplementy vytváří, nebudou samy o sobě dostatečným důvodem, kvůli kterému se zákon nakonec smete ze stolu. Anebo právě naopak? V České republice snad podobná situace nehrozí, kdyby však ano, určitě by se zvedla podobná vlna nesouhlasu, tak jako ve Spojených státech.

 
 
Přidej na Facebook Přidej na Linkuj Přidej na Vybrali.sme Přidej na Jagg

Verze pro tisk