Zemřel Larry Scott, vítěz prvního ročníku Mr. Olympia

Zemřel Larry Scott, vítěz prvního ročníku Mr. Olympia

Psal se rok 1965 a na pódiu Brooklyn Academy of Music v americkém New Yorku se 18. září pořádala první soutěž Mr. Olympia.

Osobnosti | 09.03.2014 | Michal Rudzinskyj

Použité stránky: davidgentle.com, rxmuscle.com, wikipedia.org
Připravil: Karel Šedivý


12. října 1938 - 8. března 2014

Byl to první ročník soutěže, jejímž původním záměrem bylo umožnit vítězům soutěže Mr. Universe pokračovat v dalším soutěžení a při dobrých umístěních získávat finanční odměny. V té době byl na vrcholu kulturistické kariéry i tehdy téměř sedmadvacetiletý Larry Scott, rodák z amerického města Blackfoot ve státě Idaho, který už v roce 1959 dokázal zvítězit na svém prvním profesionálním debutu, soutěži Mr. Idaho. Ale začněme od začátku.

Larry Scott se narodil 12. října 1938 a již v mládí se s velkým nadáním věnoval gymnastice. Ve věku kolem patnácti let se u něj probudila vášeň pro cvičení s činkami, ke které jej inspiroval slavný Steve Reeves a jeho skvostná postava. První tréninky se odehrávaly v tamější posilovně YMCA, v roce 1958 se pak přestěhoval do Kalifornie a ve cvičení pokračoval v činkárně, kterou vlastnil vítěz Mr. America z roku 1938 Bert Goodricht, zatímco tréninkovým partnerem se mu stal Lou Degni, kulturista a filmová hvězda tehdejší doby. Jeho kroky záhy následovaly do mýty opředené posilovny, ve které svoje klienty, mezi které patřily rovněž celebrity stříbrného plátna, trénoval slavný Vince Gironda. Trénoval dvě hodiny šest dnů v týdnu, avšak protože současně studoval na elektronického inženýra, čas na tréninky mu zbýval až po skončení běžného pracovního dne. Současně se aktivně věnoval i golfu a surfingu. V roce 1959 pak při výšce 170cm a váze něco málo přes 77kg vyhrál již zmíněný titul Mr. Idaho a současně i cenu Most muscular. V roce 1964 si zahrál ve filmu Muscle Beach Party a zjistil, že vydělat peníze bylo tímto způsobem mnohem snadnější v porovnání s jeho stálým zaměstnáním. Byla to však víra, která jej držela při zemi a tak Larry Scott dále vytrvale nejen trénoval, ale i pokračoval ve studiích. V roce 1962 získal titul Mr. America a o dva roky později po tvrdé přípravě i titul Mr. Universe. Jeho postava byla v té době skutečně impozantní. S váhou se dostal přes 90 kg a diváky poutal především celkovou tělesnou stavbou, která se vyznačovala plnými a zaoblenými svaly s dostatečně pěknou definicí. Nejvíce pak v tomto ohledu vynikaly jeho tricepsy, bicepsy, ramena a hrudník. Vynikající byl zejména rozvoj paží, jejich obvod dokázal jako jeden z prvních kulturistů dovést nad hranici 50 cm. Tomu odpovídala i strava. Larry Scott vždycky tvrdil, že právě výživa představuje v kulturistice až 80 % úspěchu. Jeho jídelníček tvořila běžná jídla, která denně doplňoval dvěma odměrkami proteinového suplementu a téměř čtyřmi litry mléka. „K dosažení maximálních výsledků potřebujete i maximální přísun živin,“ říkával.

V sobotu 18. září 1965 se v Brooklyn Academy of Music v New Yorku konala zmíněná soutěž Mr. Olympia. Byl to první ročník, kterému předcházelo za přihlížení dvou a půl tisíce fanoušků vyhlášení vítězů Mr. America a Mr. Universe. O titul Mr. America bojovalo tehdy čtyřicet závodníků a vítězem se stal Dave Draper, ve druhém sledu se nejlepším závodníkem klání a držitelem titulu Mr. Universe stal Earl Maynard. Pak už nastal čas pro účastníky Mr. Olympia, kteří nejprve absolvovali eliminační porovnávání a na pódiu nakonec zbyli pouze tři – vítěz Larry Scott, druhý Harold Poole a třetí Earl Maynard. V očích všech rozhodčích se Larry Scott stal neoddiskutovatelným vítězem a o rok později svůj triumf na nejvyšší profesionální soutěži světa ještě jednou zopakoval. V ten den však přišlo něco zcela nečekaného - přímo v místě dění oznámil Larry Scott okamžitý odchod ze scény a šokovaný kulturistický svět se jen dohadoval, co za jeho rozhodnutím stojí. Důvod byl jednoduchý. Larry Scott měl jediné přání, kterým bylo skončit na vrcholu kariéry. Inspirací k němu mu byl boxerský šampion Rocky Marciano, kterého hluboce obdivoval a který podobné rozhodnutí učinil před ním. „Skromnost a pokora, nikoliv namyšlenost, jsou skutečnými znaky šampiona,“ řekl jednou Larry Scott.

Po svém odchodu ze scény se naplno věnoval rodině, ve které mu kromě dětí byla oporou v Japonsku narozená manželka Rachel Ichikawa. Ačkoliv díky svému rozhodnutí nesoutěžit ztratil část svalové hmoty, i nadále se udržoval fit a ve výborné formě. Na konci sedmdesátých let oživil svoji vášeň pro kulturistiku a psal do magazínů Joe Weidera. Taktéž nabízel osobní tréninkové lekce, propagoval kulturistické výrobky, pořádal semináře a příležitostně se zúčastňoval exhibičních vystoupení. V roce 1978 ztratil za tragických okolností dva syny a o dva roky později ukončil svoji do té doby aktivní dráhu.

To všechno a mnohem víc byl Larry Scott. Soutěží absolvoval mnohem více, než kolik jsme zde uvedli, přičemž diváky vždycky přiváděl v úžas svojí postavou. Pravidelně se objevoval nejen ve všech kulturistických magazínech Joe Weidera včetně titulů Mr. America a Muscle Builder, ale příležitostně i v časopisech Demi Gods, Muscleboy a The Young Physique. Zapomenout nesmíme ani na tolik slavnou Scottovu lavici, či spíše cvik tehdy známý jako „Preacher Curl“, který původně doporučoval bývalý trenér Vince Gironda. Byl to však jeho svěřenec, který díky svému jménu dokázal tento cvik skutečně proslavit a bicepsové zdvihy na Scottově lavici tak zůstaly známé až do dnešní doby.

Ke konci života se Larry Scott usadil v Salt Lake City v Utahu, kde vedl svoji trenérskou společnost a vyráběl a prodával na zakázku objednané vybavení do posiloven a doplňky výživy. V roce 1999 byl uveden do Síně slávy federace IFBB. V roce 2010 mu byla diagnostikována Alzheimerova choroba, na jejíž následky v podobě komplikací zemřel 8. března 2014 ve věku 75 let. Larry Scott odešel na věky, ale jeho jméno bude nesmazatelně zapsáno do historické kroniky bodybuildingu, kterou tak neúprosně píše sám čas.

 
 
Přidej na Facebook Přidej na Linkuj Přidej na Vybrali.sme Přidej na Jagg

Verze pro tisk