OLYMPIA VÍKEND

OLYMPIA VÍKEND

Fitness, Figure a Classic Physique

Soutěže | 18.09.2018 | Michal Rudzinskyj


Fitness, Figure a Classic Physique


Čtyřiapadesátý ročník Joe Weider´s Olympia víkendu si do výsledkových listin připsal rezultáty v podobě prvních třech kategorií, kterými byly Fitness, Figure a Classic Physique. Jak si vedli jejich protagonisté a kdo se dostal na samý vrchol?

 

 

Fitness

Zatímco řada diváků nepochybně na pódiu postrádala ruskou závodnici Oksanu Grishinu, která se loňským čtvrtým triumfem rozloučila se závodní kariérou, dostaly závodnice možnost relativně snadnějšího postupu k medailovým pozicím. Vizuálně atraktivní klání díky impozantním gymnastickým prvkům předváděla celkově patnáctka soutěžících, které se snažily do předepsaného časového limitu vtěsnat co největší porci flexibility, nápaditosti, balance a rovněž plynulosti volné sestavy, jejíž hodnocení se na celkovém skóre podílí dvěma třetinami. Ani zbylá třetina však není bezvýznamná, a tak jednotlivé protagonistky nabídly inspirativní pohled na vypracované, přiměřeně svalnaté postavy s akurátním přídavkem separace. V čele nakonec stanula a první titul z Olympie včetně šeku na 35.000 USD získala Whitney Jones, pro kterou je úspěch o to cennější, že se dokázala poprat s relativně nedávnými zraněními a nevzdat se tak svého snu. Na pódiu pochválila zbylé soupeřky a poděkovala rovněž fanouškům, pro které především se vždy snažila přinést to nejlepší. Dynamickým nástupem volné sestavy v podobě série salt se o slovo přihlásila Ryall Graber. Ačkoliv to na samý vrchol nestačilo, dokázala se díky stříbru oproti loňskému čtvrtému místu výrazně zlepšit a nedat šanci třetí Myriam Capes. Ta přitom loni skončila druhá, čímž při zmíněné absenci Oksany Grishiny vytvořila prostor pro spekulace o možném vítězství, které jí však nakonec nevyšlo navzdory precizně připravené volné sestavě. Čtvrtá skončila Missy Farrell, zatímco pozice páté příčky podobně jako loni připadla pro Bethany Wagner.


Figure

Je to i náročností volné sestavy vyžadující nejlépe gymnastické anebo taneční zkušenosti, proč je kategorie Figure oproti Fitness mnohem nabitější. To nakonec dokládal i pětadvacetičlenný výběr soutěžících, které v ostré konkurenci musely ještě více vsadit na řadu neodmyslitelných vizuálních aspektů. Ke slovu tak přišla nejen úprava pokožky, výběr plavek, účes či zkrášlující doplňky, ale především relativně svalnatá, přitom však symetrická postava s pěknými rameny, úzkým pasem, tvarovanými stehny, gluteály a precizně odměřeným přídavkem svalové separace. S pomyslným ideálem se z pohledu rozhodčích dokázala nejlépe ztotožnit Cydney Gillon, čímž duplikovala loňské vítězství a zároveň si odnesla i šek na 35.000 USD. Loni druhá Latorya Watts a jedna z horkých kandidátek na nejlepší umístění kvůli zdravotním problémům tentokrát v Las Vegas chyběla, čímž nechala prostor dalším soupeřkám. Druhé místo obsadila Candice Lewis Carter, která si pozici dvojky vyzkoušela již v roce 2016. Jako třetí skončila Nadia Wyatt, čtvrtou až pátou příčku pak obsadily Jessica Reyes Padilla a Carly Starling Horrell.


Classic Physique

V pořadí již třetí ročník prezentovaný v rámci Olympia víkendu nechal nahlédnout na formy šestadvacetičlenného výběru nejlepších atletů, kteří se musí pohybovat ve stanoveném maximálním váhovém limitu vzhledem ke svojí výšce. Nejlépe tento mnohdy těsný prostor dokázal vyplnit a šek na 20.000 USD získat loňský vítěz Breon Ansley, a to nejen ve smyslu svalových proporcí, ale i jejich zpracování. To vše podtržené symetrií bylo až příliš velkým soustem pro ostatní soupeře, z nichž na druhém místě opět jako loni skončil na vrchol marně útočící Chris Bumstead. Třetí stejně jako v předešlém roce skončil George Peterson a jmenovaná trojice tak de facto zopakovala loňské umístění v TOP 3. Jako čtvrtý se umístil Henri-Pierre Ano, pětici nelepších pak uzavřel Arash Rahbar. Vítězný Breon Ansley v rozhovoru na pódiu neopomněl poděkovat za motivaci a potřebnou hnací sílu všem fanouškům, rovněž pak vyzdvihl pro něj důležitou roli kulturistických hvězd staré školy, jakými kromě jiných byl například v hledišti sedící Samir Bannout (Mr. Olympia 1983), se kterým Breon Ansley i trénuje, či Tom Platz (třetí na Mr. Olympia 1981).


Připravil: Karel Šedivý


Použité stránky: ifbbpro.com, iherb.com, mrolympia.com, rxmuslce.com, npcnewsonline.com

 
 
Přidej na Facebook Přidej na Linkuj Přidej na Vybrali.sme Přidej na Jagg

Verze pro tisk