OLYMPIA VÍKEND

OLYMPIA VÍKEND

Výsledky Mr. Olympia, 212, Bikini a Physique

Soutěže | 17.09.2018 | Michal Rudzinskyj

Olympia víkend - výsledky Mr. Olympia, 212, Bikini a Physique

Nový šampion Mr. Olympia a skvělé výkony

Druhý finálový večer v Orleans Arena v Las Vegas se nesl ve znamení dalších výsledků dosažených předními soutěžícími. Energie pro jejich výkony pramenila nejen díky jejich osobní touze uspět, ale i vlivem motivující role fanoušků a v hledišti přítomných diváků. Jako první k nim po hymně Spojených států amerických promluvil ředitel American Media David Pecker a ve svém proslovu zmínil několik pro něj důležitých aspektů. V prvním z nich vzpomenul na předčasný odchod v pouhých jedenapadesáti letech nejen šéfredaktora Muscle and Fitness Shawna Perina, zapáleného propagátora kulturistiky a fitness. Dále připomenul již dříve avizovanou novinku v podobě hlasování v hledišti přítomných diváků o jejich představě vítěze Mr. Olympia, jehož výsledek zmíníme níže. Neopomněl ani pogratulovat vítězům v již uskutečněných kláních, zmínit historicky prvního vítěze kategorie Wheelchair pořádaný v rámci Olympie, kterým se stal Harold Kelley, a také oznámit opětovné navýšení celkových odměn pro vítěze. Mikrofonu se následně chopil konferenciér Bob Cicherillo, zatímco diváky internetového vysílání provázeli svými komentáři rovněž Dan Solomon, Amanda Latona a Shawn Ray.Mr. Olympia

Pokud by se měřilo napětí pramenící z případné porážky stávajícího šampiona, pak v letošním roce bylo pravděpodobně nejsilnější. Úřadující sedminásobný vítěz Mr. Olympia Phil Heath nenechával v minulých letech většinou větší prostor ke spekulacím a svými fyzickými atributy téměř vždy umlčel případné argumenty o tom, že měl zvítězit někdo jiný, než on. Loni tuto sílu téměř ztratil, když mu na paty razantně šlapal Mamdouh Elssbiay a dotlačil ho až na samou hranu možností. Letos se tedy očekávalo jediné, a to zda Phil Heath dokáže získat v pořadí osmou sošku Sandowa, nebo pomyslné žezlo přenechá jinému nástupci.

Finálové vyvolávání vyslalo do prvního porovnávání čtveřici ve složení Winklaar, Bonac, Heath a Rhoden. Jmenovaní si vzájemnou komparaci na žádost hodnotících rozhodčích posléze ještě zopakovali, přičemž se potvrdilo to, co už se neslo od předešlého večera – pozice Phila Heatha coby jedničky byla silně v ohrožení. Aktuální šampion si pro nejvyšší hru připravil relativně méně masivní figuru, přičemž stoprocentně neuspěl ani při snaze o kontrolu břišní oblasti. Tím nechal otevřená pomyslná dvířka pro případného přemožitele, ačkoliv jeho tělo stále neslo výrazné známky lepších soutěžních forem z předešlých let, jakými byla například vynikající zádová póza či hrudník z boku. Při pózování navíc dále ztrácel vodu z podkoží a objevovala se tak detailnější kresba. Za zády mu však dýchal jeden z nejlépe připravených soupeřů, a to Shawn Rhoden. Ten si do souboje přinesl doposud nejlepší u něj dosaženou formu v podobě detailně vykreslených stehen, gluteálů a dominantně působících póz kromě snad pózy zádové, kde mírně ztrácel v horní oblasti. Celkově byl ale výborně připravený, formu měl dotaženou a navíc se, na rozdíl od své vlastní minulosti, výrazně zlepšil v kontrole břišní stěny, čímž svého soupeře rovněž převyšoval. Rozhodčí se nakonec oprávněně rozhodli utnout kapitolu kralování Phila Heatha, odsunout jej na stříbrnou pozici, a představit nového držitele titulu Mr. Olympia, kterým se Shawn Rhoden zaslouženě stal. Třiačtyřicetiletý závodník po zisku sošky Sandowa a zlaté medaile včetně šeku na 400.000 USD poděkoval především představitelům federace IFBB, fanouškům a rodině, přičemž neopomněl zmínit ani to, že se jednalo o jednu z  nejtvrdších příprav, která jej navzdory některým komentářům o tom, že na to nemá, a že to nedokáže, dokázala nakonec katapultovat mezi nejlepší kulturisty planety.

Roelly Winklaar byl dalším a zároveň posledním mužem na medailových pozicích. K výbornému výsledku mu dopomohla především ve finále vygradovaná forma, zvýrazňující obrovské svaly poskládané v potřebném poměru. Již předtím však převzal od Davida Peckera zmíněnou cenu v podobně bohatě zdobeného pásu, kdy diváci v sále svým hlasováním rozhodli, že podle jejich mínění by se právě Roelly Winklaar měl pyšnit titulem Mr. Olympia. Čtvrtý skončil William Bonac, který představil dostatečně objemné svaly i dobrou prezentaci na pódiu, nicméně k lepšímu hodnocení mu scházela lepší soutěžní forma s detailnější kresbou. Pětici nejlepších uzavřel rovněž dobře objemově připravený Brandon Curry, přičemž i v jeho případě by příznivějšímu hodnocení napomohla papírovější pokožka s menší retencí vody.

Na šestém místě po loňském druhém skončil Mamdouh Elssbiay. Egyptský kolos upoutal tradičně nadpozemsky vybudovanými svaly, mezi nimiž možná až nadměrně dominovala a vršek těla ve smyslu souměrnosti nabourávala objemná stehna. Současně scházelo i více detailů, a to zejména v oblasti hamstringů. Sedmý ve svých téměř devětačtyřiceti letech skončil Dexter Jackson. Ačkoliv je to pravděpodobně právě věk, který relativně oslabil například strukturu dolních končetin, nemá v plánu soutěžní veterán prozatím nikterak polevovat či přemýšlet o ukončení kariéry, během které se Olympie zúčastnil již po devatenácté. Jako osmý se umístil Nathan De Asha, přičemž nabídl jak solidní výkon, tak i příslib možnosti zlepšení v budoucnosti. Deváté místo si připsal Cedric McMillan, přičemž během pózování vyvolala v hledišti hlasitou odezvu zádová póza, kterou s následným zvukovým efektem ještě jednou zopakoval. Jako poslední se do nejlepší desítky vtěsnal Steve Kuclo, za což navzdory menší masivnosti a detailnějšímu zpracování vděčí zejména celkové struktuře těla a symetrii. V celkově devatenáctičlenném startovním poli bojoval i Lukáš Osladil. Náš zástupce ani tentokrát neponechal nic náhodě a přišel dobře připravený, pozitivně hodnocena pak byla zejména zádová póza, nicméně na lepší umístění to nestačilo a český závodník obsadil podobně jako v loňském roce dvanácté místo.

 


Kategorie do 212 liber

Podobně jako v open kategorii, i zde mezi hmotnostně lehčími kulturisty se čekalo na odpověď, zda svoji pozici dokáže obhájit současný šampion. Na rozdíl od souboje Heath-Rhoden byla však odpověď mnohem jednoznačnější, když James Flex Lewis prezentoval nikterak nevadnoucí formu dobře známou svým fanouškům i z minulých let. Důstojnými soupeři mu byli zejména Derek Lunsford a Kamal Elgargni, přesto se z jejich spárů dokázal čtyřiatřicetiletý závodník vymanit a získat již sedmý titul v řadě včetně šeku na 40.000 USD. James Flex Lewis při rozhovoru tradičně vyzdvihl opornou roli rodiny a fanoušků. Neopomněl poděkovat trenérovi a představitelům IFBB, navíc zmínil naplněnou představu o vyrovnání se počtem titulů slavnému Arnoldu Schwarzeneggerovi, ale i to, že díky kulturistice prožívá svůj americký sen. Krom toho vyslal vzkaz, aby všichni věřili v uskutečnění svých snů bez ohledu na mínění okolí. Olympie v této kategorii je pro něj poslední, v budoucnu by se měl divákům ještě představit, ale až ve chvíli, kdy na to dozraje čas.

Druhý skončil zmíněný Derek Lunsford, pravděpodobný budoucí šampion ve dvěstědvanáctce, který si loni v Las Vegas ve svých tehdy pouhých čtyřiadvaceti letech vyzkoušel chuť Olympie poprvé. Třetí místo obsadil především díky výborné formě Kamal Elgargni, jako čtvrtý se umístil Ahmad Ashkanani, kterému v lepším skóre bránilo částečně zavodněné podkoží. Pětici
nejlepších uzavřel Jose Raymond, pro kterého byla účast v Las Vegas zároveň rozloučením s pětadvacetiletou kariérou, během které obsadil na Olympii pozici dvojky v roce 2015 a celkem desetkrát závodil na Olympii. Byl to Bob Cicherillo, kdo jej při této příležitosti ve finálové části nečekaně uvedl do středu jeviště a nechal diváky v sále aplaudovat. Dojatý Jose Raymond v krátké děkovné řeči poděkoval emotivně manželce, představitelům IFBB, promotérům a uvedl, že přestože se mu nepodařilo na Olympii nikdy zvítězit, jeho srdce patří právě jí.

 Bikini

Prezentace podpořená sebevědomým vystupováním, úzký pas, široká ramena a vyvážené linie pěkně stavěných líbivých svalů s nepříliš zdůrazněnou kresbou. To vše podpořené úpravou vlasů, pokožky i výběrem soutěžních plavek spadá do repertoáru závodnic v kategorii Bikini. Nejlépe do takto laděného konceptu zapadla Angelica Teixeira, jejíž vystoupení ocenili rozhodčí zlatou medailí i v loňském roce. K umístění si odnesla také šek na 35.000 USD a v rozhovoru uvedla, že se snažila nepoddat náročnosti přípravy a udržet si svůj sen o vítězství. Druhá skončila Lauralie Chapados, třetí až pátou příčku sestupně obsadily Janet Layug, Elisa Pecini a Ashley Kaltwasser.

 Women´s a Men´s Physique

Mezi ženami tentokrát nestartovala čtyřnásobná vítězka z let 2014 – 2017 Juliana Malacarne, a tak se otevřel větší prostor pro novou šampionku. Tou se stala Shanique Grant, na dalších místech pak v TOP 5 skončily Natalia Abraham Coelho, Daniely Castilho, Jennifer Taylor a Heather Grace. V kategorii startovaly i dvě české reprezentantky. Margita Zámolová obsadila v celkově šestadvacetičlenném startovním poli jedenáctou příčku, na děleném šestnáctém místě pak skončila Lenka Ferenčuková.

Mezi muži si nejlépe počínal Brandon Hendrickson a svým výkonem tak překazil doposud vítěznou šňůru titulů, které v letech 2014 – 2017 nasbíral Jeremy Buendia. Ten si nakonec odnesl až čtvrté místo, zatímco druhé až třetí obsadili Raymont Edmonds a Ryan Terry. Pětku nejlepších doplnil Andre Ferguson. Podobně jako mezi ženami, i zde se objevil český zástupce. Byl jím Ondřej Kmošťák, který na rozdíl od loňského osmého místa skončil tentokrát na patnácté příčce.

Dění na letošním Joe Weider´s Olympia víkendu je již minulostí. Chvíli bude ještě trvat, než opadnou nejčerstvější dojmy a emoce, poté se opět pozvolna rozeběhne početné množství soutěžních klání, která společně s výsledky letošní Olympie rozhodnou o sestavě závodníků a závodnic s právem účasti na již pětapadesátém ročníku. Ten první se konal 18. září 1965 pouze v podobě soutěže Mr. Olympia, jejímž vítězem se na pódiu Brooklyn Academy of Music v americkém New Yorku stal Larry Scott. Ačkoliv Olympie od té doby výrazně změnila svoji tvář, neztratila nic na svém původním poslání, kterým bylo nejenom najít nejlepšího z nejlepších, ale současně i propagovat kulturistiku a fitness aktivity pro miliony stávajících i nových příznivců.


Přejme si, aby tomu tak bylo i nadále.

Kompletní výsledkové listiny najdete zde .

Připravil: Karel Šedivý

Použité stránky: ifbbpro.com, iherb.com, mrolympia.com

 
 
Přidej na Facebook Přidej na Linkuj Přidej na Vybrali.sme Přidej na Jagg

Verze pro tisk