Arnold Sports Festival - páteční výsledky

Úžasný výsledek Margity Zámolové

Soutěže | 05.03.2018 | Michal Rudzinskyj

Třicátý ročník Arnold Sports Festivalu má za sebou z pohledu fanoušků kulturistiky a fitness první dějství. Semifinálové a finálové souboje odehrávající se již tradičně ve městě Columbus ve Spojených státech přinesly nejen očekávané napínavé momenty, ale i náhled do překážek stavících se na cestě při přípravě na jednu z nejvyšších světových soutěží.

V hmotnostně lehčí mužské kategorii omezené váhovým limitem 212 liber nastoupilo sedm závodníků. Ti nabídli prezentaci líbivých volných sestav a pod vedením hlavního rozhodčího Steva Weinbergera postupně prošli konečným posuzováním. To na první místo vyneslo zaslouženě dojatého Kamala Elgargniniho pocházejícího z Libye a žijícího v současnosti v Anglii. Titul mu připadl po pěti letech bojů o profesionální kartu, k vítězství si kromě jiného odnesl i šek na 12.000 USD. Jako druhý skončil Charles Dixon, třetí pak Samir Troudi s pěkně oblými a plnými svaly, avšak lehce zatřenými tenkou retencí vody v podkoží. Až na čtvrtém místě skončil vítěz Olympie Showdown z roku 2008 David Henry v tehdy platném váhovém omezení do 202 liber. Jako pátý se umístil loni třetí Jose Raymond, šestici nejlepších uzavřel Gaetano Cisternino.

Ze dvou třetin celkového hodnocení připadá v kategorii Fitness na volnou sestavu, zbytek tvoří klasické posuzování postavy, úpravy pokožky a celkového vzhledu. Nejlepší vlastnosti tentokrát zaslouženě prokázala Whitney Jones, která si k vítězství odnesla i odměnu ve formě šeku na 25.000 USD. Majitelka posilovny neměla cestu snadnou – loni utrpěla vážné poranění v krční oblasti, přičemž na pódiu ji nezastavilo ani aktuální zranění kolene, se kterým by se měla v nejbližších dnech podrobit operativnímu zákroku. Ortéza zpevňující nejsložitější kloub v lidském těle však byla jen vizuálním vjemem, neboť na samotné sestavě, po které vítězka viditelně kulhala, neubrala nic na její dynamičnosti a preciznosti. Druhá skončila Kate Errington, loňská vítězka mezi amatérskými závodnicemi. Třetí až šestou příčku pak obsadily Bethany Wagner, Regiane Da Silva, Ariel Khadr a Derina Wilson. Jméno poslední závodnice se však nepojí pouze se šestou příčkou, ale i s diagnózou rakoviny prsu. Ačkoliv se to zdá neuvěřitelné, dokázala se se souhlasem lékaře připravit a předvést impozantně rychlou volnou sestavu, a to s vědomím dvojité mastektomie, která ji, vzhledem k agresivnosti nádoru, čeká v nejbližších dnech.

Podobně jako loni, i tentokrát dokázala triumfovat mezi nejlepšími Figure závodnicemi Candice Lewis Carter. Za své vítězství si odnesla šek na 16.000 USD. Podobnost s loňskem byla i v případě Cydney Gillon, která v Columbuse stanula na stříbrné příčce. Šestici nejlepší doplnily v sestupném pořadí Heather Dees, Michele Silva, Bojana Vasiljevic a Maria Luisa Baeza Diaz.

Sladkou odměnou se pro české příznivce ženských svalů a krásy stala kategorie Women´s Physique. Mezi více než dvěma desítkami závodnic se dokázala na třetí místo probojovat Margita Zámolová, když ji dokázaly předběhnout pouze vítězná Shanique Grant (šek na 5.000 USD) a druhá Natalia Coelho, bývalá Figure závodnice. V kategorii přirovnávané ke zlaté éře ženské kulturistiky se na zbylých místech v nejlepší šestici umístily Michaela Aycock, Kira Neuman a Priscila Cavilha. Druhá česká závodnice, Karolína Borkovcová, se ve výsledkových listinách umístila na děleném šestnáctém místě.

Shanique Grant                                        Natalia Abraham Coelho

Margita Zámolová:

Posledními výsledky pátečního dění se může prezentovat kategorie Classic Menś Physique. Skrz tři desítky závodníků se dokázal až na výsluní prodrat charismatický a fantasticky připravený Breon Ansley. K šeku na 5.000 USD si vítěz z loňské Olympie dokázal svým triumfem navíc připsat i historicky první místo v  kategorii, která se na Arnold Sports Festivalu

prezentovala poprvé. Druhý skončil s neméně líbivou postavou Arash Rahbar, třetí pak Courage Opara. Šestici nejlepších pak doplnili první vítěz této kategorie na Olympii v roce 2016 sedmačtyřicetiletý Danny Hester, dále Kevin Ford a Dani Younan.

Připravil: Karel Šedivý